Aranżacja nowoczesnego ogrodu z wykorzystaniem brył z kamienia

Niezależnie od tego, czy chcesz maksymalnie wykorzystać obszar w ogrodzie, który jest trudny do utrzymania, czy po prostu zamierzasz urozmaicić swój trawnik przed domem, kompozycje z kamieni są doskonałym pomysłem. Zazwyczaj, gdy myślisz o ogrodzie, przed oczami masz zielone liście, kwiaty i jasne kolory. Warto to zmienić – oryginalnym i trochę niedocenianym elementem aranżacji nowoczesnego podwórka mogą być niezwykłe bryły z kamienia.

Jak układać kamienie w ogrodzie? Dobry projekt kluczem do sukcesu

Podobnie jak rośliny, skały mają różne kształty i rozmiary. Należy podkreślić, że tworzenie ogrodu z wykorzystaniem brył z kamienia wymaga zdecydowanie większej siły fizycznej, niż realizowanie projektu opartego wyłącznie o rośliny. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć plan i dobrze przygotować się do pracy. Dzięki temu unikniesz nadmiernego wysiłku np. podczas przenoszenia ciężkich kamiennych rzeźb.

Dobrym rozwiązaniem może być naszkicowanie projektu na dużej kartce oraz dokładne zaznaczenie miejsc, w którym znajdą się poszczególne elementy dekoracji. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak układać kamienie w ogrodzie, poszukaj inspiracji w sieci. Znajdziesz mnóstwo przykładowych aranżacji i wybierzesz wariant odpowiadający Twoim wymaganiom.

Przestrzeń, kolory i materiał – na co zwrócić uwagę, tworząc kompozycje z kamieni?

Istotną kwestią podczas projektowania ogrodu skalnego jest dostępna przestrzeń. Gdy dysponujesz dużym terenem, możesz pozwolić sobie na tworzenie rozległych, naturalnie wyglądających kompozycji, które uzupełniają np. oryginalne kamienne rzeźby. W przypadku ograniczonej przestrzeni możesz zdecydować się na utworzenie skalniaka z dobrze dobranymi roślinami i małymi kamieniami. Ciekawym pomysłem jest także murek obsadzony kwiatami. Jeśli stworzysz go z płaskich kamieni, posłuży jako miejsce odpoczynku w upalny dzień. To rozwiązanie można łatwo wkomponować we wszelkie zagłębienia czy wnęki w ogrodzie nawet w taki sposób, by nie przeszkadzało podczas koszenia trawnika.

Kolorystyka w nowoczesnym ogrodzie również ma bardzo duże znaczenie. Znakomite wrażenie robią śnieżnobiałe otoczaki, które podkreślają intensywną zieleń roślin. Z ich pomocą można w łatwy sposób wyróżnić ulubione rabaty. Bezpieczne kompozycje z kamieni tworzy się również za pomocą klasycznego grysu granitowego, który bardzo długo zachowuje swój naturalny szary kolor. Nieco bardziej odważnym wyborem może być np. czerwony piaskowiec. Kamienne rzeźby z tego materiału z daleka rzucają się w oczy. Warto zastanowić się także nad aranżacją z szarogłazu lub kory kamiennej, której barwa przypomina umaszczenie tygrysa. Ostatni ważny aspekt to rodzaj materiału. Piaskowiec jest niezwykle estetyczny, ale ma tendencję do kruszenia się. Jeśli zależy Ci na trwałości, zdecyduj się np. na granit.

Jakie kamienne rzeźby wybrać do nowoczesnego ogrodu?

Posągi, które wybierasz w lokalnym centrum ogrodniczym, wyglądają świetnie, dopóki nie przyniesiesz ich do domu i nie spróbujesz ustawić w swoim ogrodzie. Źle dobrane kamienne rzeźby mogą sprawić, że podwórko stanie się ciasne lub sztuczne. Najważniejszą kwestią podczas pracy z posągami jest znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę znajdujące się w ogrodzie drzewa, rośliny i krzewy. Zadbany żywopłot może bardzo dobrze uzupełnić kamienną rzeźbę. Jego delikatne linie optycznie zmiękczą szorstkie krawędzie posągu i podkreślą artystyczną formę.

W nowoczesnym ogrodzie zdecydowanie lepiej od klasycznych krasnali, aniołów czy posągów zwierząt sprawdzą się rzeźby o prostych, geometrycznych kształtach. Doskonałe wrażenie robią idealnie gładkie kule, które można ułożyć wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia do domu lub altany.

Małe i duże kamienie w ogrodzie – doskonałe efekty w naturalnym stylu

Projektowanie podwórka w nowoczesnej odsłonie z wykorzystaniem brył z kamienia wymaga podstawowej wiedzy o materiałach oraz modnych kompozycjach. Wiele informacji na temat tego, jak układać kamienie w ogrodzie, możesz znaleźć w sieci, ale najlepsze efekty osiągniesz z pomocą doświadczonych specjalistów. Jeśli chcesz stworzyć naturalną, dopasowaną do swoich potrzeb przestrzeń, której istotnym elementem są skały – skontaktuj się z nami! Oferujemy m.in. jedną z najlepszych kolekcji kamieni ogrodowych na Dolnym Śląsku.