Jak stworzyć efektowne rabaty w przydomowym ogrodzie?

Teren posesji można upiększać na przeróżne sposoby. Jedni stawiają na minimalistyczne trawniki, inni preferują ogródki pełne kolorowego kwiecia. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się żwirowe rabatki, stanowiące atrakcyjną ozdobę przydomowych ogrodów. W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad tematem zakładania takich stref, a także dobierania do nich najlepszych gatunków roślin.

Rabaty żwirowe w przydomowych ogrodach

Współcześnie mamy coraz mniej czasu na prace domowe czy na terenie posesji. Co za tym idzie, poszukujemy rozwiązań, które pozwolą cieszyć się piękną, zadbaną przestrzenią, a jednocześnie ograniczyć związane z tym obowiązki. Rozwiązaniem coraz częściej są rabaty żwirowe w przydomowych ogrodach. Przyciągają wzrok przechodniów oraz gości, a zarazem nie wymagają regularnego pielenia czy innych żmudnych prac.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w wielu przypadkach wystarczy przyłożyć się do przygotowania terenu, wzbogacenia gleby odpowiednim nawozem oraz selekcji roślin. Później pozostaje pokrycie powierzchni żwirem, który będzie odgrywał rolę ochrony przed chwastami, a także dekoracji. To właściwie wszystko, jeśli chodzi o rabaty ogrodowe z kamienia. W zamian za starania oraz poświęcony czas pięknie się prezentują, ciesząc wzrok domowników.

Zakładanie rabaty w ogrodzie od podstaw

Osoby zainteresowane stworzeniem takiego miejsca muszą najpierw opracować dokładny plan działania. Ważne będzie wytypowanie obszaru (w cieniu, na słońcu, w częściowym nasłonecznieniu / zacienieniu), następnie zaś dopasowanie roślin. Jeśli zdecydujemy się na strefę w cieniu, kwiaty nie będą kwitły w niej tak bujnie, jak na słońcu. Lepiej wtedy dobrać gatunki cieniolubne takie jak gajowiec, jasnota, barwinek czy dąbrówka. Rabaty żwirowe w pełnym słońcu będą zachwycać kolorami piwonii drzewiastej, lilaka, budlei czy jaśminowca. Jeśli mamy mało ziemi do dyspozycji, posadźmy azalię japońską, chabra bławatka, jeżówkę purpurową albo lawendę wąskolistną.

Zanim zabierzemy się za zakładanie rabaty w ogrodzie, przyjdzie nam podjąć decyzję, czy chcemy mieć na posesji elementy małej architektury, czy same kwiaty. W pierwszej sytuacji pomiędzy roślinnością może pojawić się np. jedna bądź kilka dekoracyjnych figurek albo ozdobne kamienne kule. Jeżeli marzymy o dużej powierzchni obsianej kwiatami, dobrym pomysłem będzie wyznaczenie ścieżek. Umożliwi nam to poruszanie się po terenie posesji, pomiędzy rzędami bądź inaczej wyznaczonymi obszarami.

Jak założyć rabatę żwirową?

Osoby chcące wydzielić przy domu strefę dekoracyjną albo wypoczynkową poświęcą na to podobną ilość czasu co na klasyczną rabatkę. Będzie to uzależnione od szeregu czynników, przede wszystkim od metrażu oraz rodzaju terenu. Nie każdy też od razu wie, jak założyć rabatę żwirową. Oznacza to, że początkującym ogrodnikom z pewnością prace zajmą więcej czasu niż tym, którzy przystępują do zadania kolejny raz.

Jeżeli gleba tego wymaga, należy ją przygotować do nasadzenia. W pierwszym etapie musimy odchwaścić teren, następnie przekopać oraz nawieźć ziemię. W tym kroku powinniśmy już wiedzieć, co konkretnie chcemy tam mieć – co planujemy posadzić. Poza kwestią światło- lub cieniolubności trzeba pamiętać o rodzaju samej gleby. Przykładowe rośliny na rabaty żwirowe z glebą zasadową to cykoria podróżnik, mak polny albo blekot pospolity. Sprawdzi się także gorczyca polna oraz czyściec pospolity. W glebie kwaśnej znakomicie czują się azalie, magnolie oraz wrzosy i wrzośce. Będzie w niej ładnie rosła borówka wysoka czy hortensje.

Jak przygotować ziemię pod rabatę żwirową?

Większe gatunki najlepiej posadzić po przygotowaniu ziemi, natomiast mniejsze – po rozłożeniu tkaniny oddzielającej żwir od podłoża. Może to być gruba agrowłóknina, cieńsza geowłóknina albo specjalna mata szkółkarska. Jej zadanie polega na zapobieganiu mieszania się kamyczków z podłożem oraz utrudnieniu rozwoju chwastów. Jednocześnie materiał przepuszcza powietrze oraz wodę do korzeni. Można też od razu rozłożyć tkaninę, a dopiero później zasadzić roślinność (po uprzednim wycięciu w niej odpowiedniej wielkości otworów). Po wykonaniu tej czynności przytwierdzamy krawędzie materiału do podłoża szpilami z drutu. Ostatni krok polega na starannym wysypaniu pomiędzy roślinami kilkucentymetrowej warstwy żwiru. To optymalna grubość, wystarczająca do zamaskowania sztucznego elementu.

Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów, a także do odwiedzin naszego sklepu. Mamy w nim wszystko, co potrzebne do założenia żwirowej rabatki, gotowej do posadzenia wybranych roślin.