Jak upiększyć ogród za pomocą fontanny lub oczka wodnego z kamienia?

Piękne, kwitnące rabaty, warzywa powoli pnące się ku górze, soczyście zielone trawniki. Tak zazwyczaj wyobrażamy sobie idealny ogród. Warto jednak zastanowić się nad dodatkowymi elementami, które całkowicie odmienią naszą przestrzeń. Proste oczko wodne czy fontanna z kamienia nie tylko doskonale się prezentują, ale również dbają o jakość powietrza. Stała obecność wody podnosi wilgotność, co sprzyja hodowanym roślinom. Zapewnia także większy chłód i przyjemną atmosferę – kwestie nieocenione w przypadku polskich upałów. 

Sztuczne zbiorniki to także gratka dla miłośników roślin wodnych i ryb. Nawet w niewielkim oczku mogą zadomowić się nowi mieszkańcy naszych ogrodów. To nie tylko dodatkowa atrakcja dla oczu, ale również urozmaicenie przestrzeni. Wybierając fontannę z kamienia, a zwłaszcza wykonując samodzielnie autorski projekt, możemy mieć pewność, że nasz ogród wyróżni się spośród innych.

Oczko wodne – o czym warto pamiętać?

Nawet amator budowlanki będzie w stanie samodzielnie je wykonać. Wbrew pozorom nie potrzebujemy wiele miejsca na wbudowanie tej ozdoby. Za podstawę może nam posłużyć nawet plastikowa kastra. Wystarczy wkopać ją w teren oraz wyłożyć otoczakami lub niewielkimi bryłami kamienia (to dodatkowo zabezpieczy ziemię przed nadmiernym wsiąkaniem wilgoci). Na brzegach wysadzić rośliny, tak by jak najmniej rzucały się w oczy, i gotowe! 

Jeśli jednak mamy pomysł na ściśle określony kształt i marzymy o większym oczku wodnym, warto dokładnie się przygotować. Najważniejszymi elementami będą: gruba folia do wyłożenia dna, filtr oraz żwir, którym najlepiej jest odizolować zbiornik od reszty gruntu. Warstwa kamienia zadziała jako materiał retencyjny i zapobiegnie nadmiernemu przemoknięciu gleby. 

Oczko wodne kaskady – kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

Popularna aranżacja nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale również jest bardzo praktyczna. Sztuczny strumyk, tworzący na brzegu oczka kaskadę, zwiększa natlenienie wody i zapewnia jej ciągły ruch. Nie musimy zatem martwić się o nieprzyjemny zapach czy stęchliznę długo stojącego zbiornika. Takie oczko nagrzewa się znacznie wolniej niż standardowe, co również przekłada się na dobrostan roślin i ryb. 

Z pewnością będziemy w stanie samodzielnie zamontować cały mechanizm. Wystarczy dobrze ukryć pompę i przewód pod warstwami łupka. W ten sposób powstanie efektowny wodospad, który doprowadzi wodę do oczka. Szum pozytywnie wpłynie na nasz nastrój, a kaskada pozwoli stworzyć małą dżunglę – nawet w środku miasta! Taki sztuczny zbiornik przykuwa uwagę i staje się centralnym elementem ogrodu.

Fontanna z kamienia – prosty sposób na urozmaicenie ogrodu

To jeden z ciekawszych sposobów na wystrój ogrodu. Fontanna z przewierconego na wskroś kamienia to efektowny dodatek, który wspaniale chłodzi w upalne dni. W dodatku jesteśmy w stanie wykonać go samodzielnie – lub z drobną pomocą specjalistów. Głaz nagrzewa się wolniej, oddając do otoczenia przyjemny chłód, natomiast spływająca woda poprawia wilgotność powietrza. Największym wyzwaniem będzie przewiercenie bryły, po to, by przeprowadzić przez nią przewód doprowadzający. Zadbajmy o odpowiednie chłodzenie sprzętu oraz uważajmy, by nie uszkodzić kamienia. Może on pęknąć, jeśli użyjemy zbyt grubego wiertła.  

Tutaj również możemy odizolować system cyrkulacji wody za pomocą grubej folii, obciążając całość otoczakami. Cały mechanizm zamaskujemy żwirem lub drobnymi bryłami kamienia. W okolicy warto zasadzić rośliny, które z pewnością skorzystają z pozytywnego mikroklimatu i wilgotnego powietrza.

Fontanna z kamienia czy też oczko wodne z kaskadą to miłe dla oka dodatki, które już niedługo mogą zagościć w naszym ogrodzie. Ich wykonanie nie jest skomplikowane, a efekt wizualny – bezcenny. Uspokajający szum wody pomoże się zrelaksować po ciężkim dniu, a hodowane kwiaty również docenią zwiększoną wilgotność powietrza. W sklepie Eremit zapewniamy żwir i otoczaki do udekorowania brzegów oczka wodnego oraz bryły ogrodowe, idealne pod kamień na fontannę. Na specjalne życzenie Klientów możemy je także przewiercić. Dzięki nam zrealizują Państwo marzenia o niepowtarzalnym ogrodzie.