Ogrody japońskie od lat wzbudzają zachwyt i są nieodłącznym elementem medytacji wśród natury. Swój piękny wygląd zawdzięczają starannie dobranym roślinom, przemyślanym dekoracjom oraz kompozycjom wykonanym ze żwiru lub wody. Niektóre rodzaje ogrodów japońskich wymagają jednak większej uwagi, aby możliwe było utrzymanie ich w pięknym i zdrowym stanie. Wynika to ze specyficznych wymagań poszczególnych roślin oraz z faktu, że częstym elementem takich ogrodów są niewielkie jeziorka lub strumyki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup prostszych w uprawie roślin oraz wykorzystuje ozdobny żwir jako imitację wody.
Cechy charakterystyczne ogrodu japońskiego, o których warto pamiętać
Aby uzyskać podobną harmonię, która panuje w tradycyjnych ogrodach japońskich, warto poznać ich najważniejsze cechy. Charakterystyczne są z pewnością rośliny o wyjątkowych kształtach oraz ozdoby do ogrodu japońskiego. W tego typu kompozycjach w Polsce można najczęściej spotkać dęby szypułkowe, jesiony wyniosłe, perełkowce japońskie, metasekwoje chińskie, miłorzęby japońskie czy ozdobne wiśnie. Spośród krzewów i bylin popularne są azalie japońskie, jaśminowce, chryzantemy oraz dalie. W wielu przypadkach nadaje się im specyficzny, lekko zaokrąglony kształt, który pomaga w odprężeniu i medytacji.
Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne ogrodu japońskiego, warto zwrócić również uwagę na symbolikę wody oraz kamieni. Woda często oznacza życie, wprowadza do ogrodu dynamikę i pokazuje, że nic nie jest stałe lub pewne — podobnie jak rwące strumyki życie nieustannie się zmienia, na co nie mamy żadnego wpływu.
Wokół wody często pojawiają się kamienie, które odgrywają niezwykle ważną rolę w ogrodach japońskich. W przeciwieństwie do potoków i jeziorek symbolizują wieczność oraz siłę. Niektóre aranżacje są zaprojektowane w taki sposób, aby po kamieniach spływała woda, tworząc niewielkie wodospady. Tego typu symbole w ogrodzie japońskim skłaniają do wielu przemyśleń, wpływając na wyciszenie i sprawiając, że można na krótki moment zapomnieć o codziennych obowiązkach.
Rodzaje ogrodów japońskich — podział ze względu na trudność w utrzymaniu
Wbrew pozorom dbanie o ogród japoński nie musi wymagać poświęcenia wielu godzin wolnego czasu. Nieco większej uwagi potrzebują kompozycje w stylu Tsukiyama. W tego typu ogrodach pojawiają się różnego rodzaju oczka wodne oraz strumyki. Często występują w nich także trudniejsze w uprawie rośliny. Decydując się na styl Tsukiyama, warto dokładniej dowiedzieć się, jak zaprojektować ogród japoński — należy wówczas wziąć pod uwagę rozmieszczenie wody, roślin, ozdobnych kamieni oraz pozostałych dekoracji. Wiele osób do wodnych aranżacji wykorzystuje proste, drewniane mosty oraz kamienne fontanny. W ogrodach japońskich można się również spotkać z instalacjami, przez które przepływa woda, wprawiając poszczególne obiekty w ruch.
Wśród osób, które marzą o ogrodzie japońskim, ale nie mają miejsca lub czasu, aby urządzić go z uwzględnieniem wody, bardzo popularny jest styl Karesansui. Prezentuje się on równie efektownie i oryginalnie, co Tsukiyama, ale zamiast wody, wykorzystuje się drobny żwir oraz piasek. Dlatego niekiedy określa się go mianem suchych ogrodów japońskich. Zadaniem takiego żwiru jest imitacja morza — często układa się go w formę fal czy prądów, dzięki czemu pobudza wyobraźnię i działa uspokajająco. Na żwirze można również położyć większe kamienie, które będą pełnić rolę niewielkich wysp. Jako uzupełnienie ogrodów w stylu Karesansui bardzo dobrze sprawdzą się kamienne dekoracje, na przykład różnego rodzaju figurki, a także niewielkie pagórki stworzone ze żwiru i małych skał.
Ogrody Karesansui zwane są również ogrodami zen. Zdaniem naukowców powodem takiego określenia jest fakt, że żwirek oraz kamienie mają wpływ na podświadomość osoby, która przebywa wśród takiej kompozycji. W efekcie wpływają na wyciszenie oraz odprężenie. Pomagają także skupić się na medytacji lub innych ważnych przemyśleniach. Dzięki temu ogrody japońskie w stylu Karesansui można często spotkać w okolicy świątyń.
Ogród japoński to miejsce pełne symboliki. Wśród starannie i elegancko zaprojektowanych elementów, człowiek znajduje wiele spokoju i harmonii. Warto pamiętać, że ogród japoński nie musi zajmować wiele miejsca. Ten styl odnajdzie się nawet w niewielkich ogrodach przydomowych.