O tym, że Polacy kochają grillować w gronie rodziny i znajomych, nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Nic dziwnego, że tak wielu z nas nie wyobraża sobie przydomowego ogrodu bez miejsca do spotkań przy pieczonych kiełbaskach oraz innych smakołykach podawanych prosto z gorącego rusztu. Centralnym punktem takiej strefy jest oczywiście grill. Zamiast mało wydajnych modeli przenośnych, warto zdecydować się na solidną konstrukcję z kamienia, która jednocześnie pięknie udekoruje nasz ogród. Jak wymurować grill? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku i zrób to sam!
Grill z kamienia – zacznij od projektu
Zanim przystąpisz do budowy, dobrze zaplanuj zarówno samą funkcjonalność oraz wygląd grilla, jak i jego najbliższego otoczenia. Zacznij od wyboru materiału – musi być odporny na mróz, warunki atmosferyczne i zmiany temperatur. Ogrodowe grille często powstają z betonu, jednak nie jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie. Jeśli zależy nam na trwałości i estetyce jednocześnie, warto zdecydować się na kamień naturalny, który sprawi, że nasz grill będzie połączeniem wytrzymałości oraz estetyki i będzie służył nam w doskonałej formie przez długie lata.
Wybierz miejsce możliwie jak najbliżej altanki lub wiaty, ale jednocześnie na tyle oddalone od budynku i działki sąsiada, aby dym ani zapachy nikomu nie przeszkadzały. Przemyśleć musisz również sposób odprowadzania dymu (w sklepach dostępne są gotowe rozwiązania do grilla murowanego samodzielnie) oraz strefę przygotowywania posiłków, np. w formie dodatkowego, kamiennego blatu.
Przygotowanie podłoża pod grill ogrodowy murowany
Aby samodzielnie wybudowany grill z kamienia był odpowiednio stabilny i spełniał swoje zadania przez długie lata, niezbędne jest usadowienie go na odpowiednio przygotowanym podłożu. W tym celu wytycz zarys budowli i wykonaj wykop o głębokości ok. 0,3 m, wysypując dno żwirem. Następnie wlej do środka beton. Po kilku dniach, gdy fundament odpowiednio stwardnieje, możesz przystąpić do właściwych prac związanych z wykonaniem konstrukcji całej budowli.
Jak zbudować grill z kamienia?
Budowę ścianek zacznij od położenia na posadzce warstwy specjalnej zaprawy przeznaczonej do kamienia. Dobrym pomysłem będzie oszalowanie konstrukcji deskami, co zapewni odpowiednią stabilizację kamieni. Kolejne warstwy łącz ze sobą przy użyciu zaprawy. W miejscu, gdzie znajdzie się palenisko, możesz teraz umieścić tymczasową płytę, np. drewnianą lub wiórową. Gdy zaprawa wyschnie, a całość konstrukcji odpowiednio się zwiąże, płytę zastąp właściwym paleniskiem ze stali. Pamiętaj, aby na odpowiedniej wysokości zamocować elementy pod prowadnice rusztu. Dobrym pomysłem jest montaż kilku prowadnic na różnych poziomach, co pozwoli na swobodne operowanie wysokością opiekania.
Gdy budowa grilla ogrodowego z kamienia dobiegnie końca, musimy odczekać minimum kilka dni do odpowiedniego wyschnięcia zaprawy. Dopiero wówczas można przejść do testów. Zbyt szybkie rozpalenie ognia może doprowadzić do pęknięć i uszkodzenia całej konstrukcji.
Własnoręcznie zrobiony grill kamienny – satysfakcja i idealne dopasowanie
Jak widać, grill ogrodowy murowany nie jest konstrukcją, której zbudowanie wymaga wieloletniego doświadczenia i eksperckiej wiedzy. Bez większych problemów możesz podjąć się tego zadania samodzielnie. Taka budowa z pewnością dostarczy Ci wiele satysfakcji, a świadomość posiadania jedynego w swoim rodzaju grilla w pełni nawiązującego do aranżacji ogrodu, będzie absolutnie bezcenna.