Jak zbudować taras wentylowany?

Planujesz zaaranżować przestrzeń przy swoim domu w atrakcyjny i niebanalny sposób? Jedną z najciekawszych możliwości jest taras wentylowany. Do zrealizowania tego typu projektu nie trzeba zatrudniać osób z zewnątrz – wystarczy trochę czasu oraz wysiłku, aby wykonać go samodzielnie. Z poniższego tekstu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć przed przystąpieniem do pracy.

Jakie są zalety tarasu wentylowanego?

Na początek warto wspomnieć o wszystkich zaletach, jakie wiążą się z wybudowaniem tarasu wentylowanego. Jego montaż nie sprawi problemu, ponieważ nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, ani posiadania wiedzy. Oprócz tego, przy dobrze zorganizowanej pracy, nie powinno to zająć dużo czasu. Koszty materiałów potrzebnych do wykonania tarasu nie są też wysokie. Ponadto, taras wentylowany można zbudować na dowolnym gruncie, jeśli tylko jest suchy oraz wystarczająco stabilny. Pustą powierzchnię pod tarasem można wykorzystać do poprowadzenia instalacji wodnej, elektrycznej, oświetleniowej lub alarmowej. Takie rozwiązanie sprawia, że bardzo łatwo dostać się do niej w przypadku awarii. Zastosowanie mrozoodpornych materiałów gwarantuje natomiast, że nie trzeba dodatkowo dbać o taras w ciągu zimniejszych pór roku. Na koniec należy też dodać, że wymiana płyt lub demontaż całej konstrukcji są również banalnie łatwe.

Jak wygląda budowa tarasu wentylowanego?

Cały ten proces sprowadza się do położenia mrozoodpornych płyt na specjalnych wspornikach. Zazwyczaj wykonuje się je z tworzyw sztucznych i występują w dwóch wariantach: o stałej wysokości bądź regulowane. Ciekawą opcją są wsporniki regulowane, ponieważ umożliwiają zamontowanie konstrukcji bez konieczności wyrównania powierzchni pod spodem – niewielkie niedoskonałości zostaną zniwelowane przez wsporniki. Powierzchnię można wyrównać, stosując również drobne kruszywo – w takim przypadku płyty montuje się nie na wspornikach, a właśnie na kruszywie.

Jeśli chodzi o wybór płyt, dobrym rozwiązaniem będą ceramiczne lub gresowe płyty tarasowe. Charakteryzują się one bardzo dobrą trwałością dzięki wytrzymałości na duże obciążenie, a także wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, pleśń czy grzyby. Płyty ceramiczne są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu można dopasować je do otoczenia, np. do elewacji domu. Podczas montażu należy pamiętać o przygotowaniu jedno- lub dwuprocentowych spadków na płytkach od strony budynku. Pozwoli to na spływanie wody z powierzchni tarasu.

Taras wentylowany na stropie

Taras wentylowany na stropie układamy na wcześniej przygotowanej wylewce betonowej. Przy takim rozwiązaniu podłoże jest już odpowiednio utwardzone i wyrównane. Trzeba jednak wykonać odpowiednią izolację przeciwwilgociową, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni tarasu. Można do tego zastosować środki bitumiczne lub folie oraz membrany dachowe.

Taras wentylowany na gruncie

Budując taras wentylowany na gruncie, zaczynamy od utwardzenia gruntu za pomocą podsypki z piasku lub drobnych kamieni. Dla większej stabilności można użyć też geowłókniny. Na przygotowanym w ten sposób gruncie układa się wsporniki — po cztery na każdą płytkę — a na nich umieszcza same płytki. Wsporniki są wyposażone w specjalne mocowania zarówno do gruntu, jak i do płytek, dzięki czemu cały proces powinien przebiegać szybko oraz sprawnie.

Jeśli jesteś mieszkańcem Dolnego Śląska i chciałbyś zbudować taras wentylowany, ale nie do końca wiesz, jakie płytki sprawdzą się u Ciebie najlepiej – skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.