Kruszywo ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?

Kamienie ozdobne to naturalny materiał o wysokiej trwałości i praktyczności. Posłużą jako surowiec do wykonania opaski wokół oczka wodnego czy wzniesienia murku oporowego. Dzięki zróżnicowanej fakturze, wielkości i wybarwieniu, kamień stanowi również atrakcyjną dekorację. Jaki kamień wybrać do ogrodu? Sprawdź popularne rodzaje kruszyw do ogrodu oraz zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze kamienia ogrodowego.

Kamienie ogrodowe o wszechstronnym zastosowaniu

Najlepsze rodzaje kamienia naturalnego do ogrodu pomogą Ci stworzyć estetyczne i funkcjonalne otoczenie. Surowiec o małej wielkości wykorzystaj do budowy otoczenia oczka wodnego, opaski wokół domu oraz nawierzchni, np. alejki w ogrodzie. Stanowi on też znakomite tło dla roślin, więc z powodzeniem wyłożysz nimi rabatki. Większe bryły kamienne możesz wykorzystać do wzniesienia murków oporowych wzmacniających skarpy, wykonania skalniaka, podkreślenia stref i granic w ogrodzie albo obudowania podniesionych rabat.

Kamienie ozdobne stanowią atrakcyjną dekorację, dodającą naturalnego wyglądu i charakteru zielonemu otoczeniu. Pojedyncze, największe skały mogą stanowić samodzielną ozdobę danej części ogrodu. Postaw je na końcu osi widokowej albo w pobliżu wejścia na posesję.

Jaki kamień do ogrodu? Rodzaje kruszyw

Od tego, jaki rodzaj kamienia ozdobnego wybierzesz, zależy efekt, jaki dzięki niemu uzyskasz. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kruszyw:

  • przetworzone – powstające w wyniku obróbki (tj. otoczenia, cięcia) kruszyw, głazów narzutowych. Do kruszyw naturalnych obrobionych można zaliczyć otoczaki lub płyty ścieżkowe;
  • łamane – powstające jako efekt rozdrobnienia skał, np. bazaltowych albo granitowych. Do tego rodzaju kruszyw należą m.in.: grys, kamień łamany, tłuczeń, kliniec i miał kamienny.

Oferta kamieni ogrodowych jest bardzo bogata zarówno pod względem kolorów, jak i wielkości oraz faktur kamieni. Wśród kamieni, które świetnie sprawdzą się w przydomowym otoczeniu, znajdziesz takie rodzaje kruszyw do ogrodu, jak szara, antracytowa kora kamienna, cętkowany granitowy grys w ogrodzie, prążkowana kora z gnejsu czy zielone kruszywo z serpentynitu. Atrakcyjnie prezentuje się też tłuczeń marmurowy, greckie otoczaki, grys Biała Marianna czy żwir.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamienia ogrodowego?

Podczas wybierania kamienia ogrodowego zwróć uwagę na pochodzenie skał. Wpływa ono bowiem na właściwości i parametry materiału. I tak wulkaniczne bazalty i granity są bardzo twarde oraz odporne na warunki atmosferyczne. Z tej przyczyny najlepiej sprawdzą się w miejscach wymagających surowca o najwyższej wytrzymałości. Skały przeobrażone, takie jak łupki, marmury czy gnejsy są z kolei mniej odporne na czynniki naturalne. Dolomity, wapienie, piaskowce oraz inne skały osadowe najszybciej ulegają erozji. Co istotne, pokrywanie się kolorową patyną czy też porastanie mchem skał może zostać wpisane w plan ogrodu, a tym samym stać się celowym elementem dekoracyjnym otoczenia.

Kamień ogrodowy do oczka wodnego

Jaki kamień wybrać do ogrodu do oczka wodnego? Do budowy dna i otoczenia przydomowego akwenu wykorzystaj kamienie pochodzące ze środowiska wodnego, czyli żwir i otoczaki. Dobrym wyborem są porfiry, bazalty, sjenity, kwarcyty i granity. Układając brzeg oraz otoczenie oczka wodnego, połącz małe kamyki z większymi skałami, co pozwoli Ci uzyskać naturalny, estetyczny efekt.

Kamień ogrodowy na skalniak i murek

Jeśli chcesz stworzyć ogród skalny, zastosuj warstwowo ułożone płyty wapienne, łupkowe lub granitowe, a między nimi zaprojektuj ciek wodny obsadzony roślinami. Świetnie prezentują się zwłaszcza skalniaki z otoczaków i głazów wykonywane na skarpie. Kamienie dodają klasy i charakteru otoczeniu, a jednocześnie stanowią naturalne umocnienie gruntu, który mógłby osuwać się na skutek deszczu.

W przypadku dużej różnicy wysokości skały możesz wmurować w stok, korzystając z mieszanki betonowej. To zapewni solidną podporę wyżej położonego gruntu. Jako wypełnienie zastosuj korę kamienną, żwir i grys w ogrodzie. Między nimi posadź rośliny o mocnym systemie korzeniowym.

Jaki kamień do ogrodu na nawierzchnie?

Ogród powinien być nie tylko estetyczny wizualnie, ale również praktyczny. Dlatego nie może w nim zabraknąć ścieżek, alejek czy podjazdu do garażu. Do ich budowy możesz wykorzystać różne kruszywa o wysokiej trwałości i twardości. Jako podbudowa sprawdzi się tłuczeń kamienny z ziarnami o średnicy od 10 do 32 mm. Ułóż na nim podsypkę żwirową z ziarnami o średnicy 2-8 mm. Jeśli wykonujesz nawierzchnię na gruncie gliniastym, pod tłuczeń połóż dodatkowo warstwę odsączającą z pospółki bądź gruboziarnistego piasku. Nawierzchnię podjazdu możesz wzmocnić kratką z tworzywa sztucznego, aby zapobiec powstawaniu w niej kolein.

Na alejce lub ścieżce zastosuj grys w ogrodzie. Dzięki temu ziarna dobrze się zagęszczą, a po ułożeniu nie przesuną się, a w efekcie dróżka będzie stabilna i twarda, przez co poruszanie się po niej będzie wygodne. Na nawierzchnie, po których będą jeździły samochody, zastosuj większe kruszywo, np. grys 16-22 bądź tłuczeń.

Najlepsze rodzaje kamienia naturalnego do ogrodu na rabaty kamienne

Kamień ozdobny może stać się samodzielną dekoracją ogrodu, np. w formie rabaty. Zamiast trawy czy ziemi obsyp powierzchnię między roślinami korą kamienną, grysem albo żwirem. W rezultacie powierzchnia będzie trwała i odporna na pojawianie się chwastów, a przy tym bardzo efektowna.