Murki ogrodowe – budujemy murek z kamienia

Kamienny murek to bardzo ciekawy, zyskujący na popularności sposób zaaranżowania ogrodu. Może pełnić różnorodne funkcje, od wyznaczania ścieżek lub rabat, po zabezpieczenie ziemi przed osuwaniem się. Stanowi ponadto atrakcyjną dekorację. Tego typu konstrukcje można wybudować samodzielnie. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by służył przez długie lata. Poniżej radzimy, jak zrobić murek z kamienia.

Rodzaje murków z kamienia

Wyróżnia się dwa podstawowe typy murków: suche i mokre. W przypadku tych pierwszych nie używa się żadnego spoiwa, natomiast drugie łączy się najczęściej za pomocą zaprawy cementowej lub innego materiału. Im wyższa konstrukcja, tym bardziej należy zadbać o jej solidność oraz odpowiedni ciężar. Jeśli wysokość ma przekraczać 50 cm, konieczne będą solidne fundamenty, najlepiej wykonane z betonu. W przeciwnym razie wystarczy zwykły rowek o głębokości około 25 cm, posypany piaskiem z cementem lub ubitym żwirem.

Solidnego wykonania wymagają szczególnie murki oporowe z kamienia, czyli konstrukcje mające za zadanie chronić przed osuwaniem się ziemi. Stosuje się je przeważnie na nierównym terenie o zbyt małej powierzchni, uniemożliwiającej stworzenie łagodnie opadającej skarpy. Zyskuje się w ten sposób wielopoziomowy układ tarasowy, który niesamowicie prezentuje się pod względem wizualnym.

Jak wykonać suchy murek?

Budowa murku z kamienia zawsze rozpoczyna się od wykonania fundamentu lub rowka. W ten sposób pierwsza warstwa kamieni zagłębi się w ziemi, zapewniając większą stabilność całej konstrukcji. Jak jednak możliwe jest wykonanie trwałej konstrukcji bez żadnego spoiwa? Klucz do sukcesu to dobór odpowiednich materiałów. Kamienie powinny być duże i płaskie – najlepiej takie, które określa się mianem ciosanych lub łamanych. Idealnie sprawdzi się

Piaskowiec lub wapień również się nadadzą, choć to bardziej chłonne kamienie, podatne na obrastanie mchem.

Poszczególne elementy należy kłaść warstwami, zaczynając od największych kamieni. Układ kolejnych warstw powinien być mijankowy, podobnie jak przy tradycyjnym murowaniu. Spoiny muszą występować naprzemiennie, nie tuż nad sobą. Murek z kamienia układa się w taki sposób, aby od frontu uzyskać możliwie równą powierzchnię. Całość powinna być też lekko nachylona do wewnętrznej strony. Zaleca się, by odchylenie od pionu w najwyższym punkcie wynosiło około 15 cm. Stabilność murka można wzmocnić, stosując w co drugiej lub trzeciej warstwie kotwy – wąskie i długie kamienie, które powinny wbijać się w ziemię, usypywaną od wewnątrz równolegle z kładzeniem kolejnych warstw kamieni.

Jeśli zależy nam na jeszcze bardziej atrakcyjnym wyglądzie, ciekawym rozwiązaniem wydaje się murek pokryty roślinnością. Uzyskanie takiego efektu umożliwia konstrukcja suchego murku. Wystarczy wypełnić przestrzeń pomiędzy kamieniami dobrej jakości glebą, w której posadzi się wybrane rośliny skalne.

Jak wykonać mokry murek?

Ogólna zasada stawiania mokrego murku jest bardzo podobna. Należy przygotować odpowiedni fundament, wykopując rów na około 45 cm i wypełniając go mniej więcej do połowy warstwą tłucznia lub żwiru. Po wylaniu fundamentu można układać kamienie, zaczynając od narożników i największych elementów. Jeśli chodzi o wybór surowca, to w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń do rodzaju oraz kształtu kamieni. Nie trzeba też przestrzegać tylu zasad, co w przypadku suchych murków, ponieważ wystarczającą solidność zapewni zaprawa, która szczelnie wypełni spoiny pomiędzy kamieniami. Odchylenie do środka nie jest potrzebne. Można natomiast pobawić się kształtem, tworząc zaokrąglenia albo inne nierówności. Konstrukcja jest bardzo solidna, zatem doskonale sprawdzi się w roli murka oporowego. Pamiętać trzeba jedynie o odpowiednim drenażu, w postaci ubitego żwiru i piasku umieszczonego pomiędzy murkiem a skarpą.

Jeśli zależy nam na bardziej naturalnym wyglądzie, wystarczy zmniejszyć ilość zaprawy i stosować ją z dala od zewnętrznych krawędzi. Tak wykonane murki z kamienia w ogrodzie będą wspaniale się prezentować, a jednocześnie okażą się wyjątkowo trwałe.