Ścieżki w ogrodzie – z kamienia, z płyty tarasowej, czy z dodatkiem drewna?

Zastanawiając się nad tym, z czego zrobić ścieżki w ogrodzie, należy koncentrować się zarówno na uzyskiwanej finalnie estetyce oraz spójności z przestrzenią okołodomową, jak i na aspektach praktycznych. W takiej sytuacji kluczowe jest nie tylko to, aby stworzyć ładną i dobrze współgrającą z otoczeniem kompozycję, ale również, aby efekt ten utrzymywał się możliwe najdłużej i to w jak najlepszym stanie. Aby ułatwić Ci związany z opisywanym przedsięwzięciem proces wyboru, poniżej przygotowaliśmy krótkie podsumowanie trzech niezwykle często wybieranych na potrzeby tworzenia ścieżek i chodników ogrodowych rozwiązań.

Ścieżki ogrodowe z drewna – plusy i minusy

Drewno jest ponadczasowym i niezwykle uniwersalnym materiałem powszechnie wykorzystywanym w ramach rozmaitych projektów aranżacyjnych. W przypadku ścieżek ogrodowych najczęściej spotkać się można z wariantem w formie belek. Jest to z całą pewnością rozwiązanie relatywnie tanie, łatwe w układaniu i przy odpowiednim wykonaniu efektowne, jednak niepozbawione przy tym wad. Do kluczowych z nich należy przede wszystkim niska odporność na oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz stosunkowo niewielka wytrzymałość na codzienną eksploatację.

Oczywiście w przypadku ścieżek ogrodowych z drewna „nadgryzienie zębem czasu” może sprzyjać estetyce, nadając posesji charakteru, jednak należy pamiętać, że wymogiem niezbędnym, aby mogły się one „starzeć” w sposób atrakcyjny, jest odpowiednia impregnacja materiału oraz jego staranna, bieżąca pielęgnacja. Czynności te z kolei mogą nastręczać pewnych trudności na co dzień, zatem przed zdecydowaniem się akurat na to konkretne rozwiązanie, warto zastanowić się, czy jesteś na nie gotów.

Kamień na ścieżki ogrodowe – opcja uniwersalna i optymalna?

O ile ścieżki ogrodowe z drewna zapewniają przede wszystkim dobre walory wizualne, o tyle ich uzyskiwane z kamienia odpowiedniki rozszerzają wachlarz oferowanych zalet również o wysoką, wieloletnią trwałość. Przy zachowaniu optymalnych właściwości wytrzymałościowych, zapewniają one także relatywnie niskie koszty wdrożenia projektu, prostotę układania, pełnię naturalności i elegancję. Ponadto są niemal tak samo uniwersalne, jak materiał pozyskiwany z drzew.

Kamień na ścieżki ogrodowe świetnie wkomponuje się zarówno w aranżacje tradycyjne, jak i koncepcje futurystyczne czy też stawiające na swoistą „dzikość” konkretnej działki. Kwestię dopasowania do przestrzeni około domowej dodatkowo ułatwia mnogość dostępnych na rynku wariantów kamienia ścieżkowego. W przypadku naszej firmy są to m.in.:

  • starannie selekcjonowane, ręcznie łupane płyty szarogłazowe cechujące się zróżnicowaną grubością, wzorami oraz kształtami – możliwe do zastosowania w formie ścieżek oraz typowych chodników ogrodowych,
  • płyty łupane gnejsowe szare – świetne nie tylko do samych chodników, ale również stopni ogrodowych, murów oraz do wspierania skarp,
  • dwustronnie cięte i płomieniowane dzikówki serpentynitowe o grubości mieszczącej się w przedziale od 4 do 5 cm, cechujące się nietuzinkowym wyglądem zawdzięczanym przede wszystkim oryginalnej zielonej barwie.

Chodniki ogrodowe z płyt tarasowych

Jeszcze innym pomysłem na aranżację ścieżek ogrodowych są ceramiczne płyty tarasowe. Rozwiązanie to polecamy szczególnie amatorom działek nowoczesnych, którzy cenią sobie harmonijną i silnie uporządkowaną przestrzeń. Do ich głównych zalet zaliczyć należy przede wszystkim atrakcyjny wygląd, dostępność w ramach niezwykle szerokiej gamy rozmiarów i wzorów, dużą higieniczność, a także prostotę montażu bez względu na rodzaj gruntu.

Dodatkowo przy wyborze profesjonalnego dostawcy tego typu chodników ogrodowych można liczyć również na ich wzmocnioną ochronę przed codzienną eksploatacją oraz pogodą. W przypadku naszych płyt tarasowych wyroby cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością m.in. na nasiąkanie, ścieranie, wysokie temperatury, duże obciążenia, mróz, oddziaływanie chemikaliów oraz odbarwienia, a ponadto wyposażone zostały we właściwości antypoślizgowe i przeciwdziałające rozwojowi grzybów i pleśni.