Samodzielna realizacja schodów, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych może okazać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją sposoby, by praca przebiegła sprawnie, a efekt był zachwycający. Jakie materiały sprawdzą się najlepiej w ogrodzie?
Zanim postawimy stopnie – określenie wymiarów
Aby określić optymalny rozmiar schodów, należy wziąć pod uwagę pewien prosty do wyliczenia wzór. Zakłada on, że suma głębokości oraz podwojonej wysokości stopnia powinna mieścić się w granicach od 60 do 65 cm. Komfort poruszania zapewni na przykład wzniesienie na 14-16 cm i 30-35 cm głębokości. Szerokość schodów ogrodowych przy domu nie powinna być z kolei mniejsza niż 80 cm, dzięki czemu bez problemu na stopniach wyminą się dwie osoby. Co więcej, liczba stopni bez spocznika nie może przekraczać 10.
Oprócz wysokiej funkcjonalności schody ogrodowe z kamienia powinny być przede wszystkim bezpieczne. Osiągniemy to dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża, zastosowaniu wysokiej klasy surowców oraz precyzyjnemu montażowi. Pierwszym i niezwykle istotnym krokiem jest usunięcie tak zwanego humusu, czyli urodzajnej ziemi, na której mogłyby dalej wyrastać rośliny i tym samym z czasem uszkodzić konstrukcję schodów, powodując na przykład ich zapadanie.
Jak przygotować podłoże pod schody zewnętrzne?
W przypadku schodów zewnętrznych najpierw wykonuje się podbudowę z kruszywa łamanego. Pod pierwszą warstwę można dodatkowo zastosować tak zwaną geosiatkę, która zabezpieczony grunt przed osuwaniem się. Na gotową konstrukcję z kruszywa można nałożyć cienką warstwę betonu, który stanowi docelową bazę pod stopnie. Umieszczając bloki należy pamiętać o tym, by zachodziły na siebie na ok. 2-3 cm. Schodki nie powinny też znajdować się bezpośrednio jeden na drugim. W powstałej między nimi szczelinie stosuje się elastyczną fugę. Pod pierwszym stopniem często wykonuje się głębsze, betonowe podłoże, dzięki czemu cała konstrukcja nie osuwa się. Schody z płyty tarasowej czy kamienia można też umieścić bezpośrednio na przygotowanym gruncie (bez zalewania betonem).
Schody z bloków kamiennych, czyli stopnie na lata
Jednym ze sposobów na stworzenie wytrzymałych i funkcjonalnych schodów jest zastosowanie kamienia naturalnego. Wykonane z niego płyty są łatwe w montażu, równomiernie wybarwione i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich ważną zaletą bez wątpienia jest bardzo naturalny wygląd, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w ogrodzie, wtapiając się w zielone otoczenie. Schody z bloków kamiennych bez problemu uda się też utrzymać w czystości. Do ich mycia wystarczy woda lub specjalne preparaty do czyszczenia kamienia.
Schody z gabionów – najnowszy trend w aranżacji ogrodu
Gabiony to konstrukcja wykonana z siatki oraz znajdujących się w jej wnętrzu kamieni. Prostota oraz wyjątkowa estetyka tego rozwiązania sprawia, że staje się ono coraz popularniejsze. Kosze gabionowe wyróżniają się wysoką stabilnością, dzięki czemu idealnie sprawdzą się zarówno jako nowoczesne stopnie, jak i jako interesująca „balustrada”. W kolekcji Eremit znajduje się wiele stylowych rodzajów kamienia do gabionów, który może trafić do środka koszy wyprodukowanych z największą starannością. Schody z gabionów niezwykle szybko odprowadzają też wodę – za sprawą przerw pomiędzy kruszywem, deszcz niemal natychmiast spływa w głąb konstrukcji.
Nowoczesne schody z płyty tarasowej
Równie dobrym sposobem na aranżację schodów ogrodowych okazują się płyty tarasowe. Równe, odporne i ponadczasowe bloki ceramiczne posłużą przez wiele lat, doskonale się prezentując. Ich ważną zaletą jest łatwy montaż na praktycznie każdym rodzaju podłoża. Dla wysokiej funkcjonalności można wybrać na przykład płyty antypoślizgowe z oferty Eremit. Pomimo swojej z pozoru kruchej formy, tarasowe bloki ceramiczne wykazują wysoką odporność na pleśń, grzyby, różnorodne środki chemiczne oraz obciążenie dochodzące nawet do tony.
Decydując się na schody ogrodowe, warto przede wszystkim zadbać o komfort ich użytkowania. Te zrobione z kamienia naturalnego lub zbliżonych materiałów okażą się nie tylko bardzo stylowe, ale też funkcjonalne.