5 zalet podłoża wykonanego z kamieni w ogrodzie

Miłośnicy pięknie zaprojektowanych posesji poszukują różnych sposobów na przygotowanie terenu. Nie wystarczy posadzić kwiaty czy wykonać skalniak, trzeba zadbać też o dróżki wokół domu. Dużą popularnością cieszy się kamienne podłoże wykonane ze żwirów i otoczaków, nawierzchnia mająca liczne zalety. Chcesz poznać plusy tego materiału? Zastanawiasz się nad tym, jak można wykonać ścieżkę w ogrodzie? Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu!

Materiały, z których można wykonać ścieżki w ogrodzie

Wybór odpowiedniej roślinności na teren posesji, zaplanowanie rozmieszczenia elementów małej architektury czy rodzaju nawierzchni to tylko kilka spośród licznych dylematów czekających na posiadaczy nieruchomości. Znasz materiały, z których można wykonać ścieżki w ogrodzie? Nie wiesz, czy na podłoże lepsze będą różnokolorowe płytki, czy może naturalny kamień albo beton? Atrakcyjnie będzie prezentowała się drewnopodobna ceramika czy łupek palony?

Każda opcja ma swoje zalety, ale i wady. Jeśli kochasz drewno, jego widok będzie Cię cieszyć, ale sam materiał nie wyróżnia się odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Rozsądnym kompromisem dla fanów będzie ścieżka z płytek ceramicznych. Beton sprawdzi się przy industrialnym stylu, z kolei łupek kusi amatorów prostoty czyszczenia. Dla zwolenników wielofunkcyjnych tworzyw idealnym rozwiązaniem może być kamienna nawierzchnia w ogrodzie. Ładne, a przy tym praktyczne podłoże ze żwirów i otoczaków ma wielu zwolenników.

Podłoże z kamienia w ogrodzie – dlaczego warto?

Do największych plusów kamiennego podłoża zalicza się jego wytrzymałość. Deszcz, śnieg, wysokie oraz niskie temperatury nie robią na takiej nawierzchni większego wrażenia. Materiał się nie kruszy ani nie rozkłada, więc postawienie na niego to inwestycja na długie lata. Kolejna zaleta to przepuszczalność. Pomiędzy żwirem i otoczakami woda może przemieszczać się stosunkowo swobodnie, przez co na górnej części ścieżki nie tworzą się kałuże. Nawet po ulewie nie zrobi się z niej płynący przez teren posesji strumyk.

Jeśli wciąż nie masz pewności, jaki materiał wytypować, pora na wymienienie trzeciej zalety kamiennego podłoża w ogrodzie. Ów plus to uniwersalność. Nawierzchnia z kamienia będzie perfekcyjnie komponować się z nowoczesnym oraz klasycznym projektem. Żwir oraz otoczaki odnajdą się z powodzeniem pośród bujnej roślinności, a także na minimalistycznym obszarze pozbawionym zieleni. Można z nich łatwo wykonać ścieżki, a w mniejszych wariantach nadają się też do ozdabiania rabat kwiatowych albo oczek wodnych.

Funkcjonalna kamienna nawierzchnia w ogrodzie

Taras oraz łączące z domem dróżki mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Niemniej warto przemyśleć kwestie ich trwałości oraz to, jak będą prezentowały się po pięciu czy dziesięciu latach. Wymieniając kolejne plusy podłoży kamiennych wykonanych ze żwirów i otoczaków, trzeba podkreślić estetyczny wygląd – nawet przy intensywnym użytkowaniu. Możecie spędzać w ogrodzie wiele godzin każdego dnia, zwłaszcza w lecie. Po nawierzchni ścieżki mogą biegać dzieci bądź zwierzęta. Nie będzie to miało znaczenia, ponieważ dzięki swoim cechom nie straci na urodzie.

Ostatnia, piąta zaleta kamiennego podłoża to szeroka gama kolorów oraz rozmiarów tworzywa. Jeśli zdecydujesz się na nawierzchnię wykonaną ze żwirów, możesz mieć ścieżkę z malutkich albo większych kamyków. W zależności od tego, jaki styl wybiorą właściciele posesji, w ogrodzie mogą pojawić się dróżki budzące skojarzenie z plażą albo surowe, nieco zimne. Odcienie otoczaków pozwalają dobrać materiał do pozostałych elementów. Jeśli lubisz klimat śródziemnomorski, możesz zamówić kamyki w różnych barwach. Jeżeli natomiast wolisz stonowaną aranżację, np. szarą czy białą kolorystykę, bez problemu wyszukasz to, co wpasuje się w otoczenie domu.

To zaledwie pięć plusów tego typu rozwiązania. Kamienna nawierzchnia od lat święci triumfy w katalogach z inspiracjami dla osób chcących mieć piękny ogród. Bez względu na to, czy należysz do zwolenników klasyki, czy śledzisz na bieżąco trendy w architekturze krajobrazu, to propozycja, która spełni oczekiwania zarówno jednych, jak i drugich.

Największe zalety kamiennego podłoża w ogrodzie

Każde podłoże ma swoje plusy i minusy, dlatego przy wyborze warto kierować się nie tylko trendami. Ważna będzie częstotliwość użytkowania, styl całej posesji, a także budżet, który można przeznaczyć na nawierzchnię. Warto wziąć pod uwagę wykonanie jej ze żwirów i otoczaków, gdyż posłuży właścicielom wiele lat. Będzie ładnie się prezentować, a przede wszystkim pasować wyglądem do otoczenia. Chcesz zamówić taki materiał? Skontaktuj się z nami!