Jak założyć skalniak w ogrodzie?

Marzysz o tym, by Twoja działka wyróżniała się niepowtarzalnym wyglądem? Stwórz skalniak, czyli ogród z kamienia. W ten sposób sprawisz, że przestrzeń wokół domu nabierze wyjątkowego charakteru. Aby dowiedzieć się, o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem prac, zapoznaj się z naszym praktycznym przewodnikiem.

Jak zrobić skalniak w ogrodzie? Znajdź odpowiednie miejsce

Zanim przystąpisz do przekopywania ziemi, układania kamieni i sadzenia roślin, zastanów się nad lokalizacją kompozycji. Skalniak w ogrodzie powinien być usytuowany w widocznym miejscu – najlepiej tam, gdzie często spędzasz czas. Warto postawić na charakterystyczne punkty, jak np. nasypy, skarpy. Dzięki temu ogród z kamienia zaprezentuje się naturalnie. Niektórzy budują również własne konstrukcje, np. wykorzystując w tym celu taras lub ścianę altany.

Jak zaprojektować skalniak?

Niezwykle istotny etap stanowi opracowanie projektu. Zadanie to można zlecić specjalistom, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się tym samodzielnie. Przemyśl  sprawy związane z kształtem konstrukcji, mając na uwadze, że ogród skalny powinien nawiązywać do naturalnych, górskich krajobrazów. Idealnie odwzorowane figury nie są więc tutaj pożądane. We wstępnym szkicu uwzględnij umiejscowienie poszczególnych grup roślin, zestawiając ze sobą kontrastujące kolory.

Skalniak w ogrodzie – na jakie kamienie postawić?

Wybór odpowiednich kamieni stanowi niezmiernie ważną kwestię. Dobrze, by posiadały ostre krawędzie i cechowały się nieregularną formą oraz wypustkami lub żłobieniami. Powinny być również spójne kolorystycznie. Zaleca się sięgnąć po jeden (maksymalnie dwa) rodzaje bloków skalnych. Najczęściej stawia się na bazalty, wapienie, dolomity, granity. Trzeba także pamiętać, by bryły nie zajmowały więcej niż połowę powierzchni przypadającej na ogród skalny, a przestrzenie między nimi można wypełnić drobniejszym kamieniem, na przykład takimi jak grys ogrodowy.

Jak zrobić skalniak przed domem krok po kroku

Do najważniejszych etapów tworzenia skalnych dekoracji zalicza się:

  • Przygotowanie podłoża

Dokładnie przekop ziemię, pozbądź się z niej chwastów. Możesz też wzbogacić glebę kompostem, torfem, wapniem lub piaskiem (w zależności od tego, czy planujesz zasadzić rośliny kwaśnolubne, czy też takie, którym sprzyja środowisko zasadowe).

  • Uformowanie terenu

Wykorzystaj żwir, gruz oraz jałową ziemię i ukształtuj z nich wzniesienie. Pamiętaj, by spadki nie przekraczały 30 stopni. W przeciwnym razie zbocza prawdopodobnie się osuną. Następnie ustaw duże kamienie i przykryj całość urodzajną glebą. Na koniec umieść drobne elementy skalne.

  • Oczekiwanie

Przed rozpoczęciem sadzenia kwiatów musisz pozostawić ogród skalny na kilka tygodni. Dzięki temu kompozycja „osiądzie”, co wpłynie na jej stabilność. W tym czasie nie zapominaj o pielęgnacji ziemi i usuwaniu z niej chwastów.

  • Sadzenie roślin

Ostatni krok to sadzenie wybranych roślin w przestrzeniach pomiędzy kamieniami. Najlepiej zająć się tym wiosną lub wczesną jesienią. Kiedy temperatura na dworze spada, okryj ogród z kamienia agrowłókniną lub liśćmi. Dzięki temu ochronisz wymagające kwiaty przed zmarznięciem.

Skalny ogród to ciekawy i oryginalny element dekoracyjny. Skalniak bardzo dobrze komponuje się nie tylko z kamiennymi ogrodowymi ścieżkami, drewnem czy wodą, ale też ogrodzeniami z gabionów. W zależności od upodobań możemy wybrać ulubione kamienie i rośliny, a także jego kształt i wysokość. Jeśli interesuje Cię stworzenie skalniaka w swoim ogrodzie – skontakuj się z nami!