Pielęgnacja kamienia naturalnego – czyszczenie i impregnacja

Skalniak z kamieni, dekoracyjna ścieżka z naturalnego piaskowca, czy oczko wodne otoczone pięknymi skalnymi odłamkami – wszystko to w cudowny sposób odmienia wygląd ogrodu i czyni go bardziej zadbanym. Aby jednak nasza zewnętrzna przestrzeń mogła przez długie lata prezentować się w nienagannym stanie, należy właściwie pielęgnować te kamienne dekoracje. Jak dbać o kamień naturalny?

Impregnacja kamienia naturalnego – warunek konieczny

Każdy naturalny kamień posiada niewielkie pory, przez które wnika woda, ale także przechodzą inne zanieczyszczenia, takie jak metale, brud, błoto, sadza. Wydawać by się mogło, że kamienie to dekoracje niezniszczalne – rzeczywiście, charakteryzują się one pewną odpornością na warunki atmosferyczne, ale z biegiem czasu mogą utracić swoją jakość. By zadbać o kamień, należy go impregnować. Co to znaczy? Impregnacja to po prostu zabezpieczanie kamienia przy pomocy płynnych środków chemicznych; tworzenie na jego powierzchni nieprzenikalnej dla wody, kurzu i innych zabrudzeń powłoki.

Kupując kamień naturalny w firmie zajmującej się jego sprzedażą, warto zapytać, czy został on wcześniej zaimpregnowany. Jeśli nie, to jaki impregnat do kamienia naturalnego poleca się, by utrzymać kamień w czystości. Warto zaznaczyć, że taki rodzaj zabezpieczenie kamienia to niezbędny warunek, jeśli chcemy, aby nasza inwestycja nie poszła na marne. Impregnację najłatwiej przeprowadzić natryskowo, podobnie jak czyszczenie kamienia dekoracyjnego.

Jak czyścić kamień naturalny?

Pomimo zabezpieczenia, na kamiennych ściankach grilla, podmurówce altanki, chodniku czy skalniaku mogą pojawić się różne zanieczyszczenia. Najczęściej są to osady z sadzy, ale również zielone wykwity oraz zażółcenia. Może to być spowodowane wnikaniem metali w powłokę kamienia. Jeśli się uda, można spróbować zmyć zabrudzenia czystą wodą pod dużym ciśnieniem z myjki ciśnieniowej. Czasem jednak przydatne okaże się wykorzystanie specjalnych preparatów do czyszczenia kamieni, które „wyciągają” brud z jego porów.

Czyszczenie kamienia naturalnego to czynność uzależniona zwłaszcza od potrzeby. W niektórych miejscach kamień może brudzić się częściej, w innym będzie mniej narażony na zanieczyszczenia. Poleca się jednak średnio raz do roku usuwać zanieczyszczenia i impregnować kamień, a w przypadku płytek chodnikowych, które pod wpływem zabrudzeń mogą stawać się śliskie i grozić upadkiem, gdy spadnie deszcz, nawet dwa razy w roku. Stąd też mycie kamieni należy włączyć w schemat corocznych, letnich prac ogrodowych.

Okresowa pielęgnacja kamienia naturalnego

Mając w domu ozdoby z użyciem kamienia naturalnego, warto od czasu do czasu sprawdzić ich stan. Gdy pojawią się na nich przebarwienia lub zacznie osadzać się brud, najlepiej reagować natychmiast, póki zabrudzenia nie wniknęły głęboko w strukturę surowca. Drobne zanieczyszczenia należy wymyć, pozostawić kamień do wysuszenia w pełnym słońcu, a na koniec zaimpregnować. Dzięki temu na dłużej zachowają swój blask i będą prezentowały się estetycznie co najmniej przez kolejne kilka miesięcy.

To na szczęście wszystkie zabiegi, jakie trzeba wykonywać przy kamieniu dekoracyjnym czy naturalnym – nie jest to surowiec zbyt wymagający w utrzymaniu, a do tego prezentuje się pięknie w ogrodzie.